Joanna Jax "Ziemia ludzi zapomnianych"


Ziemia ludzi zapomnianych
Joanna Jax
Wydawnictwo: Videograf
Data wydania: 22.01.2019
Cykl: Zanim nadejdzie jutro (tom 2)
Kategoria: powieść historyczna

Pierwszy tom cyklu bardzo mi się podobał, więc musiałam poznać dalsze losy bohaterów. Tutaj możecie się zapoznać jego recenzją.

Kuba, Tobiasz i Paweł Zawiślański zostali zesłani do łagru w okolice Irkucka, gdzie muszą bardzo ciężko pracować w lesie za marną strawę, co coraz bardziej ich wyniszcza. Na szczęście Kuba dzięki swojej grze na saksofonie poznaje pewnego oficera, który postanawia go przenieść w okolice Moskwy, gdzie praca jest o wiele lżejsza. Paweł natomiast jako lekarz zostaje przydzielony do niedalekiego miasteczka, gdzie znajdują się przesiedleńcy. Tam poznaje Ewę, która staje się jego promykiem nadziei w tych okrutnych czasach.

Ta wojna mogła potrwać całe lata, a los mógł ich rozrzucić po świecie. Mogli zginąć, zgubić się... Mogły stać się tysiące różnych rzeczy, które sprawią, że już nigdy więcej się nie zobaczą.
Natomiast reszta bohaterów trafia do Kazachstanu do niewielkiej wsi gdzie zamieszkują w ziemiankach. Ledwo udaje im się zdobyć pożywienie, więc cały czas głodują. Błażej dostaje przydział do pracy w kopalni i musi opuścić resztę, ale daje mu to nadzieję na lepszą płacę. Po kilku bardzo ciężkich miesiącach przychodzi utęskniona wiadomość, że mogą wracać, więc robią wszystko aby zorganizować dokumenty i wyruszyć w podróż. Niestety nie wszyscy maja to szczęście. Klara, siostra Gabrieli, która wyszła za Kazacha nie dostaje pozwolenia i musi pozostać, tak samo jak córka Państwa Morawińskich.

Książkę czyta się bardzo dobrze i szybko. podobnie jak pierwszą część. Chce się jak najszybciej poznać dalsze losy bohaterów do których dało się już przywiązać. W książce poznajemy losy ludzi przesiedlonych, którzy muszą sobie radzić daleko od domu w bardzo ciężkich okolicznościach. Czytając książkę wszystko przezywa się z jej bohaterami i nie raz się zastanawiałam czy ja bym dała radę.

Moja ocena to 10 na 10. 

Komentarze

  1. W swoim czasie myślę, że nadrobię ten cykl. Biorąc pod uwagę fakt, że oba tomy polecasz, a i nie jest mi obca twórczość tej autorki.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz