Joanna Jax "Podróz do krainy umarłych"


Podróż do krainy umarłych
Joanna Jax
Wydawnictwo: Videograf
Data wydania: 19.09.2018
Cykl: Zanim nadejdzie jutro. Tom 1
Kategoria: powieść historyczna

Czytałam już kilka książek tej autorki i bardzo mi się podobały, dlatego postanowiłam sięgnąć po ten cykl.

Akcja książki dzieje się w latach 1937-1940 na Kresach Wschodnich. Mamy kilku bohaterów i poznajemy ich historie oraz perypetie, które się przeplatają. Nina Korcz początkująca aktorka, która dostaje angaż w teatrze w Wilnie, gdzie ma możliwość wybić się na wielką gwiazdę. Niestety inna aktorka Apolonia, która jest już sławna, ale nie umie się pogodzić z upływem lat, zazdrości Ninie młodości. Tym samym nasyła na Ninę zbira, na szczęście Nina przeżywa ale nie może zagrać roli do której się przygotowuje, ale dzięki temu poznaje swojego przyszłego męża Pawła.

Kolejnym bohaterem jest Kuba Staśko, który gra na saksofonie. Dzięki nieszczęśliwym wypadkom opuszcza Warszawę na rzecz Wilna, gdzie zatrudnia się jako kelner. Tam poznaje pewnego panicza Tobiasza i się z nim zaprzyjaźnia. W restauracji w której pracuje poznaje również Laurę, w której się zakochuje, ale niestety ona wybiera innego. 

Błażej Piotrowski młody chłopak, który został tylko z dziadkiem, który jest niewidomy stara się zarobić na życie możliwymi sposobami, również posuwa się do kradzieży. Szczęśliwym trafem ratuje małą Nelę córkę komendanta i tak się z nimi zaprzyjaźnia. 

Gabriela Kącka córka oficera, której ewidentnie brakuje wrażeń i postanawia zabawić się uczuciami podwładnego ojca, co oczywiście nie kończy się szczęśliwie. Później na swoje nieszczęście zakochuje się w Hubercie paniczu z dobrej rodziny, który wyjeżdża na wojnę.

Jak zaczyna się wojna i na Kresy wchodzą Sowieci wszystkim bohaterom zmienia się życie o 180 stopni. Kuba, Paweł i Tobiasz zostają zesłani w okolice Irkucka. Natomiast reszta bohaterów zostaje przesiedlona do Kazachstanu. 
 - Ani do Moskwy, ani do Leningradu nie pojedziesz. To pociąg do krainy umarłych - powiedział, a po chwili ze zgrzytem przesunął drzwi wagonu i je zaryglował.
Książka bardzo dobrze napisana, czyta się z przejęciem i bardzo szybko. Zresztą wszystkie książki tej autorki mogę polecić z czystym sercem. Porusza ona trudne tematy i pokazuje różne oblicza ludzi w bardzo różnych sytuacjach. Sami jako czytelnicy możemy przenieść się w tamte czasy i zastanowić się jak My byśmy się zachowali w sytuacji w jakiej znaleźli się nasi bohaterowie.  

Moja ocena 10 na 10.

Komentarze

 1. Bardzo lubię książki, których akcja rozgrywa się własne w tych czasach. Z chęcią sięgnę po ten tytuł i przeczytam w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka raczej nie jest dla mnie, ale opis historii tej aktorki skojarzył mi się bardzo z jednym z odcinków "Ojca Mateusza" :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka ta chodzi za mną już bardzo długo, chyba w końcu czas ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka wydaje się być bardzo fajna, na pewno po nią sięgne. ☺️

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam już jedną książkę tej autorki i bardzo mi się podobała. Myślę, że temu cyklowi również mogę dać szansę.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie przeczytam w wolnej chwili :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz