Natalia Thiel "Dziewczyna z portretu"Dziewczyna z portretu

Natalia Thiel

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Data wydania: 11.10.2022

Kategoria: powieść historyczna

Ilość stron: 456

Książka trafiła do mnie za pośrednictwem book tour zorganizowanego przez Czytam dla przyjemności.

Hania bardzo by chciała napisać książkę, ale brak jej pomysłu i weny. Dodatkowo zostaje zwolniona z wydawnictwa, więc postanawia pojechać do dziadków do Orłowa, gdzie spędziła większą część dzieciństwa. Na miejscu poznaje chłopaka i podczas targów staroci zakupują oni piękny portret dziewczyny. Gdy Hania pokazuje obraz dziadkom zauważa w nich bardzo dziwne zachowanie. Dodatkowo dziewczyna znajduje na strychu tajemniczy list. Hania odkrywa, że dziewczyną z portretu jest Klara Potocka, córka właścicieli domu, w którym mieszkają dziadkowie. Dziewczyna chce poznać prawdę i w końcu jej dziadek zaczyna opowieść.

Zaprzyjaźniliśmy się tak prędko, jak potrafią tylko dzieci, ufne i otwarte na innych, nieskażone jeszcze pychą i podejrzliwością dorosłych. Nie rozumiałem wtedy, co takiego sprawiało, że tak do siebie lgnęliśmy, jednak teraz wiem, że była to samotność, której wówczas nie potrafiliśmy jeszcze nazwać, choć jakimś pierwotnym instynktem rozpoznawaliśmy u siebie jej symptomy. Byliśmy dwójką dzieci z dwóch różnych światów, lecz w rzeczywistości mieliśmy tą samą potrzebę: bycia kochanym.

Przenosimy się do lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Janek wraz z ojcem i bratem po śmierci matki przenoszą do się Orłowa do starej ciotki. Ojciec chłopców jest krawcem, który szuka klientów i w tym celu wysyła syna do pobliskiego pensjonatu, aby pokazał jego prace. Tym sposobem udaje się im zainteresować Panie jego wyrobami. Tym sposobem Jan poznaje Klarę dziewczynkę zamieszkałą w pensjonacie, a potem jego przyjaciela Williama. Janem jest uzdolniony plastycznie i chodzi na lekcje do pewnego Rosjanina, ale nikomu się do tego nie przyznaje. Lata mijają a przyjaźń młodych zmienia się w miłość, ale niestety przychodzi wojna, która wszystko wywraca do góry nogami.

W książce poznajemy historię chłopca a potem mężczyzny, który wychowany w biednej rodzinie poznaje przyjaciół z wyższych sfer. Mimo, że wszyscy dookoła mówią mu, że do nich nie pasuje ten sobie nic z tego nie robi. Dodatkowo również pielęgnuje swoją malarską pasję. Piękna powieść o przyjaźni, miłości oraz grozą wojny.

Moja ocena to 8 na 10.


Komentarze

  1. Lubię powieści historyczne, a skoro ta została tak wysoko oceniona, to chętnie ją przeczytam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz