Sylwia Kubik "Mennonitka i hrabia"Mennonitka i hrabia

Sylwia Kubik

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Data wydania: 26.04.2023

Kategoria: literatura obyczajowa, romans

Ilość stron: 320

Książka trafiła do mnie za pośrednictwem book tour zorganizowanego przez Czytam dla przyjemności.

Gretchen jest mennonitką i mieszka wraz z rodzicami oraz bratem. Mennonici tworzą zamkniętą grupę i żyją wiarą oraz pracą. Pewnego śnieżnego dnia Jacob, brat dziewczyny, znajduje nieopodal ich domu zasypane sanie wraz z trojgiem ludzi. Jednym z nich okazuje się hrabia Józef. Jacob przywozi do chorych lekarza. Cała rodzina Gretchen bardzo starannie opiekuje się całą trójką. 

Jeśli on był gotów porzucić swoje życie dla niej, to prawdziwie musiał ją kochać. Tylko człowiek miłujący jest gotów do takich poświęceń.

Antoni i Maciej służący hrabiego dochodzą do siebie szybciej i potem opiekują się swoim przełożonym. Podczas opieki nad Józefem Gretchen zauważa u siebie oznaki zainteresowania mężczyzną. Do hrabiego przyjeżdża przyjaciel wraz z innym lekarzem i zachowuje się bardzo grubiańsko, co nie podoba się zarówno Gretchen jak i Józefowi. Pomału hrabia dochodzi do siebie i następuje dzień rozłąki, w którym obiecuje on dziewczynie, że do niej wróci. Gretchen na początku wierzy w te zapewnienia, ale gdy mijają kolejne tygodnie jej wiara zaczyna maleć.

Dzięki autorce możemy poznać społeczność mennonitów, która jest bardzo różna od szlachty i chłopów żyjących w tamtych latach. Tworzą oni zamkniętą grupę, która jednak jest bardzo rozwinięta pod względem intelektualnym jak i nowości w rolnictwie oraz przemyśle. Żyją wiarą i pracą. U nich każdy ma swoje zajęcia i wykonuje je po to żeby całej rodzinie było lepiej. Zawsze pomagają sobie na wzajem. 

Moja ocena to 8 na 10.

Komentarze

Prześlij komentarz