Anna Ziobro "Brakujący obrazek"

 


Brakujący obrazek

Anna Ziobro

Wydawnictwo: Dragon
Data wydania: 13.10.2021
Kategoria: literatura obyczajowa, romans
Ilość stron: 320

Książka trafiła do mnie za pośrednictwem book tour zorganizowanego przez Czytam dla przyjemności.

Ola mieszka wraz z rodzicami i młodszą siostrą, Natalią. Dziewczyna szykuje się do matury i na studia medyczne. Na urodzinach koleżanki poznaje Pawła i zaczynają się spotykać. Ojciec Oli jest tyranem i przy każdej nadarzającej się okazji bije obie córki. Ola stara się jak może chronić Natalię. Pewnego dnia dziewczyna zaprasza chłopaka pod nieobecność rodziców. Niestety kończy się to zajściem przez nią w ciążę, skutkiem czego ojciec wyrzuca ją z domu. Paweł zabiera ją do domu, w którym mieszka wraz z ojcem. Ola szczęśliwie zdaje maturę, ale o pójściu na studia musi zapomnieć. 
Maju, musisz wiedzieć, że na pewne słowa nie ma usprawiedliwienia i tych już wypowiedzianych nie da się cofnąć. Nie da się ich "odsłyszeć". Mogę ci je wybaczyć, ale to wszystko gdzieś w środku i tak zostanie.
Mija 15 lat. Ola sama wychowuje nastoletnią córkę Maję, która czasami daje mocno w kość. Kobieta spotyka się z Jackiem, który jest dla niej podporą. Co rok na pierwszego listopada jeździ na grób matki z nadzieją spotkania tam Natalii. Niestety straciły one całkowity kontakt po wyprowadzce Oli. Kobieta próbowała znaleźć młodszą siostrę ale bez rezultatu. Natalia natomiast stara się poukładać swoje życie, na szczęście ma u boku przyjaciela z dzieciństwa. Dziewczyna wiele przeszła, a w tym próbę samobójczą, co wszystko było spowodowane przez ojca. Przypadkowo do córki Oli przychodzi student na korepetycje z angielskiego. Kobieta widząc jego nazwisko nie wie czy to przypadek czy faktycznie mężczyzna to przyjaciel jego siostry.

Książkę bardzo dobrze mi się czytało. Muszę przyznać, że w pewnym momencie łzy ciekły mi ciurkiem. Bardzo dobrze też rozumiałam Natalię, kiedy musiała nosić okulary i zakrywać jedno oko. Dokładnie to samo przeżywałam w dzieciństwie i pamiętam przezwiska innych dzieci. Bardzo trudna historia dwóch sióstr wychowywanych przez ojca tyrana, któremu bała się przeciwstawić matka. Dodatkowo Natalia po odejściu Oli nie miała w nikim wsparcie i jak tylko mogła uciekała do sąsiadów. 

Moja ocena to 9 na 10.

Komentarze