Małgorzata Manelska "Dotyk Mazur. Część 1"

 

 

Dotyk Mazur. Część 1

Małgorzata Manelska

Wydawnictwo: WasPos

Data wydania: 24.11.2021

Kategoria: literatura piękna

Cykl: Zapach Mazur (tom 3)

Ilość stron: 300

Książka trafiła do mnie za pośrednictwem book tour zorganizowanego przez Czytam dla przyjemności.

Akcja książki dzieje się w latach 1967-1968 i poznajemy w niej historię Kasi, córki Trudy. Kasia jest w klasie maturalnej i po skończeniu szkoły ma nadzieję od września rozpocząć pracę jako nauczycielka. Dziewczyna mieszka wraz z matką w Barwinach, małej wsi na Mazurach. Ciągnie ją bardzo do dużego miasta i namawia matkę, żeby się gdzieś przeniosły, ale Truda nie chce się na to zgodzić. Kobieta ciężko pracuje w pegeerze, codziennie dojeżdża rowerem i ledwo wiąże koniec z końcem, ale to tutaj jest jej miejsce na ziemi. 

Nasze oczy spotkały się, zamarliśmy oboje. Odniosłam wrażenie, że wszelkie głosy wokół ucichły, a otaczający nas ludzie gdzieś zniknęli.

Kasia przyjaźni się z Marcinem, synem sąsiadki. Młodzi znają się od dzieciństwa i coraz bardziej się do siebie zbliżają. W pewien weekend w tajemnicy przed wszystkimi wyjeżdżają do Gdańska, aby spędzić tam kilka godzin. Kasia jest zachwycona miastem i morzem. Podczas studniówki, którą spędza z Marcinem, chłopak wyznaje jej, że chciałby żeby byli na zawsze razem. Dziewczyna jest zaskoczona i ucieszona, ale nie odpowiada jednoznacznie. Truda zapisuje Kasię na wycieczkę do Warszawy, czym Marcin nie jest zachwycony. Dziewczyna nie może tego zrozumieć i stawia na swoim.  

W tej części poznajemy bliżej historię Kasi, jej uczucia i marzenia. Dziewczyna pragnie poznać duży świat, ale niestety przez biedę nie jest jej to dane. Chwyta się wszystkich możliwych okazji, aby móc gdzieś pojechać i poznać coś nowego. 

Moja ocena to 7 na 10.


Komentarze

Prześlij komentarz