Ida Żmiejewska "Warszawianka"Warszawianka

Ida Żmiejewska

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Data wydania: 14.08.2019

Kategoria: kryminał, sensacja, thriller

Cykl: Warszawianka (tom 1)

Ilość stron: 416

Książka trafiła do mnie za pośrednictwem book tour.

Warszawa rok 1885. Aleksander Woronin trafia do Warszawy z Rosji, gdzie poróżnił się z ojcem i dopuścił się skandalu. Pracuje jako policjant. W pierwszym tygodniu pobytu w nowym mieście wraz z przyjacielem wybiera się do lupanaru, gdzie znajduje on zamordowanego mężczyznę. Okazuje się, że to znany adwokat. Aleksandrowi udaje się przekonać przełożonych, aby to on poprowadził śledztwo. 

Dopiero na wojnie przekonał się, że prawdziwe męstwo nie ma nic wspólnego z brawurą, a broń to nie zabawka dla znudzonych paniczów.

Zamordowany adwokat zostawił żonę, dwie córki oraz syna. Starsza z córek, Leontyna bardzo przeżywa śmierć ojca. Na nieszczęście dla wszystkich okazuje się, że mężczyzna przed śmiercią wydał wszystkie ich pieniądze i rodzina została bez środków do życia. Dodatkowo narzeczony Leontyny czeka na rozprawę i ma bardzo małe szanse na wolność. Aleksander robi wszystko aby rozwiązać sprawę, ale nie wszyscy tego chcą. Jest on również coraz bardziej zauroczony Leontyną, gdzie ona również wbrew sobie zaczyna coraz częściej myśleć o nim.

Książka bardzo mi się podobała i nie mogę się doczekać drugiej części. Mamy tutaj bardzo dobrze ukazaną Warszawę pod koniec XIX wieku, gdzie są całkiem inne zwyczaje niż obecnie. Przykładowo bardzo źle jest widziane jak kobieta sama spotyka się z mężczyzną, bez przyzwoitki. Śledztwo też wygląda całkiem inaczej niż teraz. Aleksander natomiast bardzo dobrze wykonuje swoje zadanie znalezienia mordercy mimo nacisków. Nie obywa się bez pomyłek, więc tym bardziej dobrze on wypada. Leontyna przedstawia się na bardzo rozsądną młodą damę. Ich rodzące się uczucie jest zakazane, bo jak to żeby Polka wyszła za Moskala. Ciekawa jestem czy uda im się przezwyciężyć przeciwności losu. Serdecznie polecam :)

Moja ocena to 9 na 10.  

Komentarze

  1. Nie słyszałam do tej pory o tej książce, a widzę, że warto ją sprawdzić.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz