Michał Łuczyński "Co się zdarzyło w Swarogowie? Mity słowiańskie dla dzieci"Co się zdarzyło w Swarogowie? Mity słowiańskie dla dzieci

Michał Łuczyński

Wydawnictwo: Triglav

Data wydania: 01.06.2023

Kategoria: literatura dziecięca

Ilość stron: 72

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu.

W książce mamy 9 mitów. Dzięki nim możemy dowiedzieć się jak powstał świat, bogowie, ludzie i inne stworzenia. Autor posługuje się bardzo barwnym językiem. Pewnie wiele osób nie jest zaznajomionych ze słowiańskimi bogami, ale warto poszerzać swoją wiedzę i horyzonty.

Tak więc było w tym piorunowaniu Piorunowym cos dobrego. Bo lubił to, co robi, a jak się lubi to, co się robi, człowiek nie zauważa, jak mija mu cały dzionek. 

Z pewnością większość zna Marzannę, ale nie wie jakie ona odgrywa prawdziwe znaczenie. W książce mamy wiele odniesień to codziennego życia i nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mają one odniesienie do słowiańskich bogów. Poznajemy Pioruna, Mokoszę, Justrzę i Jarzyła. Dodatkowo możemy się przekonać jacy byli wołotowie i mamy też wielkiego smoka. 

Myślę, że książka będzie dobrą odskocznią dla starszych dzieci, choć w wytłumaczeniu niektórych rzeczy też jednak mogą być pomocni dorośli. Na końcu książeczki mamy dostępny słowniczek, więc jeszcze nim możemy się wspomóc przy niektórych słowach. Dodatkowo mamy piękne ilustracje przedstawiające bohaterów i ich przygody. Także dla zainteresowanych, ale nie tylko, słowiańską mitologią zapraszam do lektury. 

Moja ocena to 9 na 10.


Komentarze