Ida Żmiejewska "Iskry na wiatr"



Iskry na wiatr

Ida Żmiejewska

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Data wydania: 18.05.2022

Kategoria: literatura obyczajowa, romans

Cykl: Zawierucha (tom 1)

Ilość stron: 320

Książka trafiła do mnie za pośrednictwem book tour zorganizowanego przez Neave Creations.

Akcja książki rozgrywa się w 1914 roku w Warszawie. Babka i ciotka po samobójczej śmierci ojca opiekują się czterema dziewczętami. Maksymilian Keller zbankrutował i pozbawił rodzinę wszystkich środków do życia. Kobiety musiały wyprowadzić się z pięknej willi do małego mieszkanka. Jedna sióstr Zofia wyjechała i nie ma z nią kontaktu. Pewnego dnia kobiety wracają do domu po odwiedzinach u przyjaciółki ciotki i zastają zdewastowany dom oraz zamordowaną służącą. Zostaje podjęte śledztwo w tej sprawie. Dodatkowo w tą noc wraca Zosia.

Nie każdy, kto podaje się za przyjaciela, jest nim naprawdę. Niektóre osoby cieszą się z tego, co nas spotkało. Dlatego nigdy nie mów o sobie więcej, niż musisz. 

Nina podejmuje pracę w lazarecie. Julia wraz z ciotką pomagają przy biednych. Pola najmłodsza z sióstr pisze dziennik, z którego dowiadujemy się różnych sekretów. Nikt zresztą nie podejrzewa jak dziewczyna jest rezolutna. Jak się okazuje Zosia działa w konspiracji na rzecz Polski. Nina podczas odbioru ważnego pacjenta z dworca kolejowego zostaje uratowana przez pewnego żołnierza, który niebawem trafia do jej szpitala z ciężkimi obrażeniami. Julia w tajemnicy przed babką i ciotką podejmuje małe śledztwo dotyczące fabryki ojca.

Bardzo lubię tego typu książki. Mamy tutaj bardzo silne kobiety w różnym wieku od babki po najmłodszą osiemnastoletnią Polę. Wcześniej nie musiały one nic robić w domu, bo od tego miały służbę, ale niestety los zmusił je do odmiany swojego życia. Nina musiała podjąć pracę, aby dołożyć się do domowego budżetu. Na szczęście miała wyuczony zawód, choć zarzekała się że nigdy się go nie podejmie. Dzięki książce możemy dowiedzieć się jak żyło się w tamtych czasach całkowicie innych od naszych.

Moja ocena to 9 na 10. 

Komentarze