Agnieszka Walczak-Chojecka "Naprawdę jaki jesteś"
Naprawdę jaki jesteś
Agnieszka Walczak-Chojecka
Wydawnictwo: Edipresse
Data wydania: 30.10.2019
Kategoria: literatura obyczajowa, romans
Ilość stron: 320

Książka trafiła do mnie za pośrednictwem booktour zorganizowanym przez Czytam dla przyjemności.

Głównym bohaterem książki jest Herman młody dziennikach mieszkający w Warszawie ze swoim ojcem. Herman jest mężczyzną bardzo wrażliwym i delikatnym. Jego ojciec prowadzi go silną ręką, bo chce z niego zrobić prawdziwego mężczyznę. Obaj udzielają się w Falandze organizacji patriotycznej. Pewnego dnia Herman na akcji spotyka swojego szkolnego kolegę przebranego za kobietę i nie umie się w tej sytuacji odnaleźć. Okazuje się, że Lucjan występuje w kabarecie gdzie mężczyźni grają postacie kobiece. Herman spotyka również kuzynkę Lucjana Marię, która jak się okazuje kocha się w Hermanie od lat szkolnych. Ten jednak nic do niej nie czuje za to ma wiele ciepłych uczuć do Lucjana. 
Nie mógł pozwolić, by w niego zwątpiono, by nie daj Boże, wykluczono go z grupy, nie teraz, kiedy pierwszy raz w życiu poczuł się częścią jakiejś społeczności, czegoś ważnego.(...)Gdy jednak weszło się między wrony, trzeba krakać jak one, albo jeszcze głośniej, tak przynajmniej został wychowany. 
Herman nie umie poradzić sobie z własnymi uczuciami, z własnym ja. Zaczyna szukać pomocy u lekarzy, ale oni nie są w stanie mu pomóc. Dopiero pewien artykuł pozwala mu zrozumieć kim jest i że nie jest w tym sam.

Autorka w książce porusza bardzo trudne tematy homoseksualizmu, transseksualizmu oraz molestowania seksualnego. Mimo, że akcja książki dzieje się w latach 30 XX wieku można ją z łatwością przenieść w dzisiejsze czasy. Dzisiaj również osoby o odmiennej seksualności spotykają się z nietolerancją i hejtem. Oczywiście teraz jest już o wiele lepiej niż wtedy, ale i tak jest bardzo dużo do poprawy. Znam kilka osób homoseksualnych i są oni bardzo wartościowymi ludźmi. Myślę, że nawet nikt postronny, by się nie domyślił ich odmiennej orientacji.

Książkę czyta się bardzo dobrze i jest ona napisana przystępnym językiem.  Dzięki niej możemy poznać kilka szczegółów z przedwojennej Warszawy co dodaje jej smaczku. Serdecznie polecam :)

Moja ocena to 9 na 10.

Książka zgłoszona do wyzwania czytelniczego Olimpiada Czytelnicza 2020.
 

Komentarze

 1. Jakiś nie szczególnie mnie do niej ciągnie, ale będę miała na uwadze jej pozytywne opinie.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię książki z historycznym tłem tak jak to w Naprawdę jaki jesteś. To może być ciekawa czytelnicza przygoda.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwsze słyszę o tej książce, jednak tło historyczne nie do końca mnie przekonuje ;d

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa, choć chyba nie w moim stylu.

  OdpowiedzUsuń
 5. W latach 30 XX. wieku homoseksualizm był obecny, więc fajnie, że powstają książki poruszające takie wątki w takich czasach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyznam, że po tytule i okładce nie spodziewałam się takiej tematyki. Brzmi interesująco.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz